Treningi Noworoczne na Cracovii

Trening Noworoczny – Jest to rytualny pierwszy trening Cracovii w roku. Odbywa się już od ponad 80 lat zawsze 1 stycznia o godzinie 12 na stadionie przy ul. Kałuży. W tradycyjnym meczu Cracovia mierzy się ze swoimi rezerwami.

 

Historia treningów

Trudno jest ustalić, kiedy dokładnie odbył się pierwszy Trening Noworoczny Cracovii, kroniki klubu nie ustalają tego precyzyjnie, jest kilka wersji. Jedna z nich mówi, że piłkarz Mieczysław Zygmunt Wiśniewski podpatrzył podobny zwyczaj w Wiedniu i w 1920 roku przeniósł go do Krakowa. Inni twierdzą, że do pierwszego noworocznego treningu prawdopodobnie doszło w roku 1924 lub 1925. Znakomity obrońca, Cracovii i reprezentacji Polski Ludwik Gintel wracał nad ranem z klubowymi kolegami z balu sylwestrowego zaproponował im grę w piłkę na boisku klubu.

Według innej wersji pierwowzorem były dwa mecze jakie piłkarze Cracovii zagrali na turnieju w Paryżu na przełomie 1922 i 1923 . W Sylwestra spotkali się z Servette Genewa (remis 1:1), a w Nowy Rok z Red Star Paryż (porażka 2:5). Jedna z hipotez mówi, że to właśnie o tym drugim meczu przypomnieli sobie piłkarze w Nowy Rok i postanowili pójść pograć w piłkę.

W kronikach klubowych długo nie odnotowano takich spotkań. Z prasy wiadomo, że 1 stycznia 1930 roku pierwsza drużyna pokonała rezerwową 7:2. Niektóre opracowania podają skład pierwszego zespołu w tym meczu. Mieli to być : Malczyk I, Lasota, Zastawniak II, Chruściński, Ptak, Mysiak, Kubiński, Malczyk II, Kałuża, Kossok, Rusinek, a bramki zdobyć Kałuża, Kossok i Rusinek po 2 oraz Kubiński. Są jednak wątpliwości co do wiarygodności tych danych.

Z relacji prasowych wynika, ze w na początku lat trzydziestych mecze noworoczne wcale nie grano z rezerwami, ale z zaproszonymi klubami. Cracovia grała za to w mieszanym składzie, kilku z pierwszej drużyny, kilku z rezerw. I tak w 1931 grano z Podgórzem Kraków (w prasie znaleziono tylko zapowiedzi, brak informacji o wyniku), a 1932 z Legią Kraków (5:3). Co ciekawe ten drugi mecz zagrano … 6 stycznia, w święto Trzech Króli. W 1934 Cracovia spotkała się z zespołem Pocztowego Przysposobienia Wojskowego z Katowic. Pasy przegrały 4:2. Wtedy też pierwszą bramkę roku zdobył zawodnik gości – Urban.

Z cała pewnością już na początku lat 30-tych mecze w Nowy Rok uważano za tradycję Cracovii. „Tradycyjna inauguracja sezonu piłkarskiego przez Cracovię odbyła się w tym roku meczem białoczerwonych z drużyną robotniczej Legii” napisał w 1932 dziennikarz „Przeglądu Sportowego”. „Na inaugurację sezonu piłkarskiego Cracovia dorocznym zwyczajem rozegrała spotkanie w dzień Nowego Roku” pisano w 1934 w tym samym czasopiśmie. „Tradycja jest dobrą w sporcie kiedy jest zdrową i pożyteczną” marudził w 1934 dziennikarz „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”.„Urządzanie zawodów, a nawet treningu w dzień Nowego Roku […] nie przynosi dla sportowca bezwzględnie pożytku” dodał.

Na pewno nie grano w latach niemieckiej okupacji. Trening Noworoczny był też zakazany w latach stalinowskich, gdy wszelka tradycja była źle widziana.

Najbardziej dramatyczny Trening Noworoczny odbył się w 1964. Grano na zgliszczach stadionu, który dwa tygodnie wcześniej (16 grudnia 1963) niemal całkowicie spłonął podpalony przez „nieznanych sprawców’. Mimo to stawiło się około 600 widzów.

Dwa lata później, a być może także w 1965 roku Trening Noworoczny został rozegrany poza Ziemią Świętą – na boisku treningowym przy al. 3 Maja.

 

Przebieg treningu

Noworoczne treningi na Cracovii od lat mają ten sam scenariusz. Na boisko wybiegają dwie jedenastki Pasów – pierwsza i rezerwowa. Po wysłuchaniu hejnału, prezes klubu składa życzenia noworoczne. Od kilku lat prezesowi towarzyszy prezydent miasta Krakowa, ta tradycja zaczęła się od Józefa Lassoty, kontynuował ją Andrzej Gołaś, teraz Jacek Majchrowski. A potem zaczyna się gra i wspaniały doping tysięcy krakowian.

Każda połowa meczu trwa na ogół 20-30 minut, zależy to od temperatury i stopnia posylwestrowego zmęczenia piłkarzy. Zacięta walka trwa zawsze do momentu strzelenia pierwszej bramki bo każdy z zawodników chce zostać zdobywcą pierwszego w Polsce gola w nowym roku. Potem mecz przybiera poważniejszą lub luźniejszą formę w zależności od nastroju piłkarzy. Zdarzało się, że na listę strzelców bramek wpisywali się klubowa maskotka Pasiasty Lajkonik czy sędzia meczu.

Na trybunach kibice dopijają szampany i składają sobie noworoczne życzenia. Jeśli tylko jest śnieg to stałym elementem jest wojna na śniegowe kulki z udziałem paru tysięcy kibiców, a czasem i zawodników.

 

 

WikiPasy.pl - encyklopedia KS Cracovia