Słownik polskiego kibica

Ultras – kibic zajmujący się oprawami na stadionach (race, stroboskopy, serpentyny, flagi, sektorówki), a także zorganizowanym dopingiem.

Młynowy – osoba prowadząca doping.

Chuligan – (od ang. Hooligan) – osoba, która atakuje wrogich kibiców, ale także, która stanie w obronie, gdy obca grupa atakuje. Nazwa pochodzi od Patricka Hooligana – kibica z Londynu. Istnieje kodeks chuliganów i liga chuliganów.

Piknik – jest to rodzaj kibica, którego głównym celem jest przyjść na mecz w celu tylko jego obejrzenia i zjedzenia kiełbaski. Jest z drużyną tylko wtedy, kiedy jej idzie dobrze. Jak rozpoznać kibica – piknika? Nie śpiewa podczas meczów, uważając to za wielki wstyd i poniżenie. Kiedy ktoś wstanie przed nim, krzyczy „siadaj”. Często ma trąbkę małyszówkę i trąbi wnerwiając ludzi dookoła. Większość z nich przychodzi tylko na najważniejsze mecze w sezonie. W każdym klubie kibiców – pikników jest około 70%.

Fanatyk – kibic, dla którego klub jest nałogiem. Nie opuszcza żadnego meczu, jeździ wszędzie za drużyną. Najczęściej pokrywają się z nimi ultrasi i chuligani.

Kocioł – poznańska nazwa miejsca najzagorzalszych kibiców. Kto chce śpiewać i dopingować na pełnej wiksie cały mecz – idzie tam. Jedyne miejsce gdzie nie ma krzesełek. Na innych stadionach sektory te mają różną nazwę np.: Legia – „Żyleta”, ŁKS – „Galera”, Arka – „Górka”, GKS Katowice – „Blaszok” itp.

PZPN – Polski Związek Piłki Nożnej – ludzie zajmujący się bezpodstawnym karaniem kibiców karami finansowymi i zakazami (np. za wywieszenie transparentu „ZAWISZA jest tylko jeden – IV-ligowy”). Wróg nr 2 po policji.

KMWTW – Kto ma wiedzieć, ten wie! – skrót oznaczający, że jeśli czegoś nie wiesz, znaczy, że nie masz wiedzieć.

CHWDP – c… w d… policji.

Wjazd z bramą – najczęściej na stadiony wrogów, wyrwanie bramy i wbiegnięcie na trybuny bez płacenia biletu i kontroli.

Bojówka, Nabojka, Hools – grupa chuliganów, walcząca w ustawkach oraz walkach nie umówionych.

Ustawka – (grillowanie) – bójka z udziałem dwóch grup kibiców najczęściej z dala od stadionu i osób postronnych. Wyróżniane są dwa rodzaje ustawek – np. 5×5, 20×20 czy 50×50 osób. Drugi rodzaj to banda na bandę, bez limitu osób. Często można usłyszeć stwierdzenia: grillowano po 20 osób

Zasadzka – zorganizowanie barykady na trasie i zaatakowanie innej grupy jadącej na mecz lub wracającej z meczu. Ekipa może podjąć walkę lub odmówić.

Fana (flaga) – dla kibica rzecz święta. Wieszana na płocie, symbolizuję siłę danej grupy. Zdobyta fana przeciwnej drużyny, zawieszana jest na fanie grupy, która ją zdobyła „do góry kołem” (do góry nogami), a następnie przez wiele grup palona.

Sektorówka – największe z rodzajów flag. Składają się z wielu kawałków materiałów połączonych ze sobą, tworząc z daleka wzór. Największe sektorówki ważą kilkaset kilogramów, i przykrywają kilka sektorów.

Kartoniada – rodzaj oprawy. Na każdym siedzeniu leży kwadratowy kawałek kartonika. Na hasło wszyscy podnoszą swoje kawałaki do góry tworząc widziany z daleka obrazek lub napis.

Pirotechnika – najciekawsza z form opraw. W skład wchodzą np. race, ognie wrocławskie. Zakazana od roku 2005 na stadionach. Kara za odpalenie wynosi 5000 zł.

Oprawa – na oprawę składa się praktycznie wszystko: kartoniada, flagi na kijach, fany, sektorówki okazjonalne, śpiew kibiców, głośny doping. Każdy kibic jest jednym z tysięcy elementów oprawy, którzy jeśli wszyscy zgodnie będą współpracować, utworzą porządany efekt, np. ten z meczu z Wisłą Kraków.

Vlepka – najczęściej kwadratowa naklejka klubowa o wymiarach np. 7x7cm lub podobnych. Występują także prostokątne. Przyklejana w różnych dziwnych miejscach na świecie, symbolizuje, że kibice danej grupy już tam byli. Wrogie vlepki zdrapuje się lub nakleja się na nie swojego klubu. Zdjęcie:

Pakt Poznański – Pakt podpisany pod koniec 2004 roku w Poznaniu przez większość grup kibiców z Polski, nakazujący walkę bez sprzętu (noże, tasaki, siekiery, kije baseballowe), tylko i wyłącznie na gołe pięści. Dodatkowo zawieszenie broni na czas Reprezentacji Polski, kiedy to flagi NARODOWE obu zwaśnionych grup mogą wisieć obok siebie. Z większych klubów nie podpisały się tylko dwie krakowskie drużyny: Wisła i Cracovia, dlatego tak często tam dochodzi do morderstw. Centrala kibiców znajduje się w Poznaniu.

Triada – grupa składająca się z trzech klubów. Obecnie występują w Polsce dwie: ALC – tak zwana Wielka Triada (w składzie Arka Gdynia, Lech Poznań i Cracovia Kraków) oraz ŚWL (Śląsk Wrocław, Wisła Kraków i Lechia Gdańsk).