OpraVcy

Nieformalna grupa kibiców zajmująca się organizowaniem opraw na meczach Cracovii – „Opravcy” zawiązana została w grudniu 2002 roku, a swój debiut miała już po kilkunastu dniach – 1 stycznia 2003 roku – podczas treningu noworocznego. W tym okresie w Polsce działało już kilkanaście dobrze zorganizowanych grup Ultras i mimo, że Opravcy rozpoczynali swoją działalność od zera, okazało się, że drzemiący w grupie potencjał pozwala śmiało myśleć o szybkim postępie.

 

 

Cracovia Arka Gdynia - oprawa 2010

Oprawa na inaugurację stadionu: "Cracovia znaczy Kraków"

 

Tak też się stało. Sukcesywnie zbierane doświadczenie owocowało kolejnymi pomysłami i coraz lepszymi oprawami. W połowie roku 2004 gazeta „Nasza Legia” sklasyfikowała grupę jako trzecią siłę Ultras w kraju. Również miesięcznik „To My Kibice” docenił ekipę z Krakowa plasując ją na wysokim piątym miejscu w tabeli podsumowującej aktywność kibiców w dziedzinie opraw meczowych. Obydwa media zgodnie podkreślały, iż pozycja ta mogłaby być o wiele wyższa, gdyby nie wyjątkowo mało atrakcyjna dla pokazów ultras infrastruktura stadionu, zwłaszcza po modernizacji. Słupy podtrzymujące dach, loże prasowe i miejsca dla vipów, oraz nieregularny kształt trybun poważnie utrudnia Opravcom pracę.
Wraz z awansem do II Ligi frekwencja na stadionie wzrosła, a co za tym idzie oprawy mogły być organizowane z lepszym skutkiem i częściej niż w poprzednim roku. Również doping, zwłaszcza na meczu ze Szczakowianką czy podczas meczów barażowych, zaskakiwał swoją siłą nawet piłkarzy przeciwnika czy postronnych komentatorów. Późniejsze mecze z uznanymi drużynami doczekały się spektakularnych opraw, czego dowodem jest uzyskanie stadionu kolejki w meczu Cracovia – Legia, meczu derbowym z Wisłą oraz spotkaniu z ŁKSem.

 

Derby oprawa Cracovia Pany

Sektorówka "Cracovia Pany" na derbach

 
Działalność Opravców to jednak nie tylko upiększanie meczy piłkarskich i hokejowych. Grupa rozszerzyła swoją działalność na wszystkie możliwe kierunki związane z promocją pozytywnego wizerunku kibica. Opravcy biorą czynny udział i oferują swoją pomoc w każdym, nawet najmniej ważnym, przedsięwzięciu związanym z Cracovią. Są współorganizatorami i uczestnikami wielu imprez, których celem jest szeroko rozumiane dobro drużyny i jej kibiców. Grupa wydaje popularne „vlepki”, kalendarze, szaliki, gadżety kibicowskie, a także współpracuje z klubem w niektórych kwestiach projektowania pamiątek.
Najważniejszym jednak faktem jest to, ze Opravcy to grupa kibiców Cracovii, dla których dobro swojego ukochanego klubu jest najważniejsze. Grupa, w której skład, wchodzą ludzie z różnych środowisk, o różnym wieku, różnym wykształceniu, zawodzie i zainteresowaniach. Każdy z członków poświęca swój prywatny czas, nie osiągając poprzez to żadnych korzyści finansowych, a jedyną gratyfikacją są słowa uznania obserwatorów i innych kibiców, po dobrze wykonanej pracy.

 

Oprawa meczowa - Cracovia - stare czasy

 

Zróżnicowanie grupy, jej umiejętności, zaangażowanie i poświęcenie łączą się w jednej pasji i tworzą ludzką mieszankę, która wiele może zdziałać i wiele pokazać.