Grupa 100

Grupa 100 jest Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej, powstała 10 dni po słynnej manifestacji Basztowa 2001. Głównym pomysłodawcą był dziennikarz Paweł Misior, zaprosił do siedziby swojego wydawnictwa Nasz Powiat kilku przyjaciół – fanów Cracovii. Byli wśród nich Dariusz Mróz – wydawca biuletynów turystycznych, Rafał Radwan – właściciel firmy leasingowej, Artur Horain – radca prawny oraz Robert Bobek – szef firmy wędliniarskiej. Mieli oni dość dotychczasowych działaczy Cracovii, którzy nie potrafili zadbać o klub, a jedynie czekali na dotacje z miejskiej kasy. Postanowili założyć stowarzyszenie składające się z ludzi, którym zależy na losie Cracovii. Nazwali je Grupa 100.

 

Grupa 100

Grupa 100

 

Pierwsze działania Grupy 100 mogliśmy podziwiać podczas wrześniowego meczu w Pucharze Polski, kiedy to Cracovia będąc w opłakanej sytuacji zmierzyła się z drugoligowym Lechem Poznań. Właśnie podczas tego meczu Paweł Misior i Dariusz Mróz (założyciele Grupy 100) kolportowali pierwszy numer miesięcznika „Pasy”.

Miesięcznik „Pasy” rozprowadzany był w cenie pięć złotych i rozchodził się jak ciepłe bułeczki. Wpływy ze sprzedaży przeznaczane były na sekcję piłkarską. W styczniu 2002 roku Grupa 100 zorganizowała i opłaciła obóz przygotowawczy w Popradzie oraz wypłaciła zawodnikom cześć zaległych pensji. Podpisała wiele umów barterowych. W zamian za reklamę na stadionie załatwiła karetkę pogotowia na mecze, wodę mineralną dla piłkarzy, ochronę, a nawet środki chemiczne do pielęgnacji murawy. Wielu sponsorów udało się im uzyskać dzięki miesięcznikowi „Pasy”. Organizowali pieniądze na wszystkie sposoby. Sprzedawali bilety, kontrolowali wejściówki na bramkach, grillowali…

W styczniu 2002 roku prezydent miasta Krakowa, zachwycony działalnością Grupy 100, powierzył kierowanie MKS Cracovia jej szefowi Pawłowi Misiorowi. W tej sytuacji Grupa 100 mogła poczuć się gospodarzem Cracovii.

 

Paweł Misior

Paweł Misior

 

W lipcu 2002 roku Grupa 100 dzięki swoim kontaktom sprowadziła do klubu poważnego sponsora firmę ComArch na czele z profesorem Januszem Filipiakiem.

W czerwcu 2004 roku dzięki Grupe 100 Cracovia po latach tułaczki wróciła na zasłużone miejsce w pierwszej lidze. Niestety ten moment był jednocześnie końcem rządów Grupy 100 w Cracovii, ponieważ profesor Filipiak jako główny udziałowiec Cracovii został sam prezesem klubu.

Od 11 sierpnia 2003 G100 sponsorowało rownież tabele II ligi w Gazecie Krakowskiej.

 

 

WikiPasy.pl - encyklopedia KS Cracovia