96 lat temu odbył się pierwszy mecz derbowy pomiędzy Cracovią a Wisłą

Dokładnie 20 września 1908 roku odbył się pierwszy oficjalny derbowy mecz między Cracovią a Wisłą, który później został okrzyknięty „Świętą Wojną”. Wydarzenie odbyło się na stadionie Pasów. Walka między krakowianami był zaciekła i wyrównana. W tym spotkaniu padł remis 1:1. Rezultat jak się okazuje był sprawiedliwy.

 

Cracovia - 1910 rok

 

O godzinie 15:30 rozpoczął się „match”. Dwie najlepsze drużyny zmierzyły się po raz pierwszy publicznie, a walka półtoragodzinna wykazała równość sił obu klubów. Tempo było jak zwykle u Krakowian szybkie, piłka przenosiła się z jednego końca boiska na drugie, odrzucana długimi rzutami przez bardzo dobrych obrońców po obu stronach. Do pauzy zdawało się, ze żadna strona nie uzyska przewagi nad drugą. Na trzy minuty przed pauzą p. Górski strzelił w bramkę „Cracovii” i „Wisła” zyskuje jeden punkt. Grę rozpoczęła Cracovia i w szalonym pędzie podprowadzili pp. Szeligowski i Dick piłkę pod bramkę „Wisły”, atak jednak nie udał się, bo piłka odbiła się o słupek bramkowy. Za chwile znowu rozlega się głos kapitana „Cracovii”: „Naprzód!”. Wśród młodych widzów okrzyk „Jadą!”. W pełnym „spurcie” prowadzi znowu p. Szeligowski piłkę i celnym strzałem wyrównuje stosunek punktów przed pauzą (1:1). Walka po pauzie aczkolwiek zacięta, nie daje żadnego rezultatu i „match” o mistrzostwo Krakowa zostaje nierozstrzygniętym. Wykazał on absolutną równość sił. W najbliższym czasie nastąpi rozstrzygnięcie i należy spodziewać się, że drugi „match” będzie niemniej interesujący od poprzedniego.
Źródło: Czas nr 216 wydanie wieczorne z 21 września 1908
Advertisements

One thought on “96 lat temu odbył się pierwszy mecz derbowy pomiędzy Cracovią a Wisłą

  1. Kto chce zarobic w sieci kilkadziesiat $$$ dziennie?? Sposob jest prosty i dziala, poszukajcie sobie w gogle: room23a adfly

Dodaj komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s