Stanisław Wałach towarzyszem struktury GTS Wisła

W prasie pojawiła się kolejna historyczna notka, w której jest  informacja o tym, że Stanisław Wałach współtworzył struktury zarządu GTS Wisła Kraków, a zarazem był wysoko postawionym funkcjonariuszem SB.

 

wisła Ubeccy Patrioci - CRACOVIA na Derbach

 

 

Praktyka mianowania funkcjonariuszy SB (wcześniej UB) i MO na stanowiska klubów i towarzystw sportowych wynikała z faktu podporządkowania tychże państwu w lutym 1949 roku. Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków „znalazło się” wówczas w pionie milicyjnym jako członek Zrzeszenia Sportowego „Gwardia”. W efekcie tego zmieniono nazwę klubu na Gwardyjskie Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków, a każdy kolejny prezes GTS był funkcjonariuszem ścisłego kierownictwa struktur wojewódzkich podporządkowanych najpierw MBP, później MSW.

 

Stanisław Wałach - prezes GTS Wisla

Stanisław Wałach – prezes GTS Wisła

 

Stanisław Wałach prezesem GTS był od 1971 do 1974 r., czyli dokładnie wtedy, gdy był szefem SB w Krakowie. Nie była to zresztą jego pierwsza funkcja w strukturach GTS, wszak wiadomo, że połowie lat 60. zasiadał w jego Prezydium.

Wałach był odpowiedzialny za liczne zbrodnie na antykomunistycznych powstańcach. Walczył z oddziałami podziemia i odnosił sukcesy w utrwalaniu władzy ludowej.

 

Czytaj więcej: pch24.pl

 

 

Advertisements

One thought on “Stanisław Wałach towarzyszem struktury GTS Wisła

  1. Polecam jego wspomnienia z likwidowania oddziałów Wyklętych „Był w Polsce czas” i „Świadectwo tamtym dniom”, szczególnie zasłużony dla NKWD jak i GTS.

Dodaj komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s