Historia Wisły Kraków w strukturach gwardyjskich / Odpowiedź

GTS Wisła Kraków logo klubPoniższy artykuł jest odpowiedzią na temat opublikowanego tekstu autorstwa Ryszarda Niemca w internetowej prasie pewnego, znanego portalu sportowego.

 


Z pewnością ten człowiek zna się na futbolu, ale na jego historii już nie.. Szkoda, tym bardziej że ona częściowo rozgrywała się za życia m.in aktualnego prezesa MZPN, a prywatnie byłego kibica patriotycznej, ofiary komunizmu – Cracovii. Byłego, bo już od dawna nie utożsamia się z naszym Klubem, kibicami.

 

pochód wisły poczet flaga PRL komuna

 

Pamiętam, że jestem z Krakowa, pamiętam i mam to we krwi. Pamiętam te święte słowa: nigdy nie zejdę na psy!” . – Fragment z hymnu znanego artysty, prywatnie kibica Cracovii Macieja Maleńczuka niezmiennie co jakiś czas wywołuje histerię wśród kibiców klubu z drugiej strony błoń, a także wśród mediów, no i pana Niemca oczywiście.. Ten artykuł wyjaśni w sposób jasny znaczenie słów z trzeciej zwrotki pasiackiego hymnu, które budzą kontrowersje..

 

pokazy milicji na stadionie wisły

 

6 lutego 1949 w czasie reorganizacji struktur polskiego futbolu, Wisła Kraków jako klub została wcielona do pionu milicyjnego („gwardyjskiego”) i podlegała wówczas Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego, a nazwa klubu została zmieniona na Zrzeszenie Sportowe Gwardia Kraków. Po likwidacji UB – pod koniec 1954 – klub, podobnie jak wszystkie jednostki organizacyjne MO, znalazł się w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a w 1956 roku jego nazwa powróciła do tradycyjnej (TS Wisła). Dopiero w roku 1967 przed człon „Towarzystwo Sportowe” dodano przedrostek „Gwardyjskie”. Od tego czasu, aż do roku 1990 obowiązywała nazwa GTS Wisła Kraków.

Wisła przed wstąpieniem do Zrzeszenia Gwardia prowadziła negocjacje ze Zrzeszeniem Kolejarz. Wybrali ubecką Gwardię bo uznali, że tak będzie dla nich korzystniej. „Więcej korzyści i możliwości dalszego rozwoju” – tak to wówczas uzasadniali.

 

Artykuł prasowy o wstąpieniu Wisły do Gwardii:

 

Wisła gwardia gts historia ts

 

 

Związek Wisły z UB miał dla niej kapitalne znaczenie przede wszystkim dlatego ponieważ pozwolił jej uzyskać uprzywilejowaną pozycję w krakowskim sporcie i pozbyć się największego konkurenta – Cracovię, która stopniowo i systematycznie była przez komunę spychana na niższy poziom aż do 3-eciej ligi.

Dzięki UB – Wisła utrzymała pozycję i markę przy jednoczesnym niszczeniu innych krakowskich klubów głównie Cracovii. To pozwoliło Wiśle wyczyścić przedpole i stać się niestety najsilnieszym krakowskim klubem (choć do 1949 roku była w cieniu „Pasów” -24 drużynowe tytuły MP przy tylko 4-ech Wisły).
A wszystko to robiono w sprzeczności z zasadami fair play, cynicznie i bezczelnie.
Markę i dobrą opinie niszczono Cracovii prawie przez 50 lat…

 

Tak w tamtym okresie rozpoczął się rozdział „Wisła – klubem niebieskich mundurów” w monografii tego klubu wydanej w 1966. Wewnątrz szalenie interesujące dane statystyczne. Otóż podają tam, że 57% członków Wisły to funkcjonariusze MO. Członków, nie działaczy!

 

Prezesi GTS Wisły:

 

1) Teodor Duda, prezes Wisły Kraków od 6 lutego 1949 do 23 lutego 1950 roku:

Teodor Duda prezes GTS Wisła

 

2) Grzegorz Łanin, prezes Wisły Kraków od 23 lutego 1950 do listopada 1953 roku:

Grzegorz Łanin - prezes GTS Wisła

 

3) Tadeusz Kozłowski, prezes Wisły Kraków od listopada 1953 do 31 stycznia 1957 roku:

Tadeusz Kozłowski - prezes GTS Wisła

 

4) Stanisław Żmudziński, prezes Wisły Kraków od 1 lutego 1957 do 31 grudnia 1965 roku:

Stanislaw Żmudziński - prezes GTS Wisła

 

5) Mieczysław Nowak, prezes Wisły Kraków od lutego 1966 do 1970 roku:

Mieczysław Nowak - prezes GTS Wisla

 

6) Stanisław Wałach, prezes Wisły Kraków od 1971 do 31 sierpnia 1974 roku:

Stanisław Wałach - prezes GTS Wisla

 

7) Zbigniew Jabłoński, prezes Wisły Kraków od września 1974 do 29 października 1981 roku:

Zbigniew Jabłoński - prezes GTS Wisla

 

8) Adam Trzybiński, prezes Wisły Kraków od 29 października 1981 do 26 kwietnia 1985 roku:

Adam Trzybiński - prezes GTS Wisla

 

9) Jerzy Gruba, prezes Wisły Kraków od 26 kwietnia 1985 do 12 lutego 1990 roku:

Jerzy Gruba - prezes GTS Wisła

 

10) Jan Jaskółka, prezes Wisły Kraków na przełomie 1970/1971 roku.

 

 

Na 10 prezesów Gwardyjskiego Towarzystwa Sportowego:

– pięciu to funkcjonariusze UB/SB,
– czterech pracowało „tylko” w MO (jednak jako komendantom wojewódzkim MO podlegały im lokalne struktury Służby Bezpieczeństwa),
– o jednym brak danych.

 

W roku 1966 Prezydium Zarządu TS Wisła, jak podaje monografia tego klubu, liczyło 14 osób. 9 z nich to oficerowie MO lub SB. Co do pozostałych nie ma pewności czy są cywilami, stopień podany jest przy czynnych funkcjonariuszach, emerytowani są przedstawieni jako cywile (np płk Stanisław Żmudziński)

 

 

Pozostali mundurowi:

 

płk Mieczysław Nowak, prezes Wisły
płk Józef Oleksy, wiceprezes
płk Fabian Smagur
płk Stanisław Wałach
płk Stefan Wójcik
płk Władysław Kubicki
kpt Jacek Sitarz
kpt Jan Opial, skarbnik

 

Z pośród tych 14 osób z prezydium Wisły 6 pełniło kierownicze funkcje w UB/SB.

 

Zdobytą w resorcie wiedzę i zawodowe doświadczenie z powodzeniem prezesi przenosili na grunt sportowy produkując dla Towarzystwa Sportowego setki tytułów i gromadząc w klubowych skarbcach tony medali i pucharów.

 

Obecnie tradycyjne związki klubu z komunistyczną bezpieką pielęgnuje aktualny prezes Towarzystwa, emerytowany pułkownik Milicji Obywatelskiej (nazwiska specjalnie nie podano), który drogę do tej godności rozpoczynał –  w Służbie Bezpieczeństwa..

 

 

Jak dyskryminowano Cracovię, a jak faworyzowano Wisłę:

 

dyskryminacja Cracovii

Reklamy

22 thoughts on “Historia Wisły Kraków w strukturach gwardyjskich / Odpowiedź

 1. czytam i nie wierzę, wypomina się Wiśle czasy komuny, okresu który przewrócił wszystko do góry nogami nazywa się od milicji itp a co robią kibice cracovii?? Śpiewają hymn napisany przez pedofila i antypolaka, który niejednokarornie szkaluje nasz kraj nazywając go bagnem, brawo „patriotyczna” cracovio, poszliście do urzędników z partii PO- partki post-komuchów, ubeków i konfidentów- dumni jesteście ?? Rozliczajcie siebie za bratanie się z komuchami a nie innych

 2. Wpadłem na ten artykuł przypadkiem i tylko potwierdza to wasze kompleksy, Wisła jest wielka, a wy szukacie na siłe usprawiedliwień, żeby jej zaszkodzić. W szeregach waszego klubu tez byli (i sa do dzis) ludzie z przeszlością i jakoś o tym nie mówicie małolatom tylko bajeczki o policyjnej Wiśle, o ojcach policantach a w gnieździe u was kto drygował? Różnicca jest taka, że Wisła nie potrzebuje waszego klubu, wasz klub potrzebuje Wisły.

 3. byli zdrajcami i ubekami, a teraz zwą się patriotami.. my jednak wiemy, prawda jest inna wisła to k… jest milicyjna!

 4. naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts.
  Many of them are rife with spelling issues and I to find it very
  bothersome to inform the reality however I’ll surely come back again.

 5. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!

 6. Zwłaszcza tow. Wałach bardzo zasłużony, w swoim paszkwilu kreuje się na głównego pogromcę zdemoralizowanego podziemia reakcyjnego, „Ognia”, Wiarusów i ks. Gurgacza.Do Anonima: historia Legii jest analogiczna, poczytaj ochttp://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Bordzi%C5%82owski i http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Pop%C5%82awski. Gdyby nie komuna to dalej cała Warszawa kibicowałaby Polonii.

 7. Takim wsparciem od post komuchów zaden klub w Polsce nie moze sie poszczycić jak Cracovia.

 8. CRACOVIA OŚWIECENIA. Pierdolić KZM, MN, KLN, JKG – PIESKI ROBICIE NAM FAJE!!

 9. Jestem kibicem Cracovii i nie wstydzę się tego. Współczuję ubeckim towarzyszom z Reymonta, którzy będą się w piekle smażyć za krzywdy wyrządzone prawdziwym polskim patriotom…

 10. To nie jest odpowiedź na artykuł p.Niemca tylko oczernianie Wisły. Zarówno Wisła jak i Cracovia ma w swoich byłych rządach czarne owce. Niestety Każdy klub w Polsce jest splamiony ze względu na sytuacje polityczne w naszym kraju jakie wtedy panowały.
  Prawda jest taka, że wierność do swojego klubu jest najważniejsza, a niestety w Cracovii z wiernością jest bardzo krucho. Pamiętam jak na Wisłę w II lidze przychodziło po 8000 to na Cracovię w III lidze przychodziło po 250 osób.

 11. Jestem kibicem Legi i teoretycznie powinienem nienawidziec Cracovii bardzie niż Wisły ze względu na załosna zgode z dziewczynami polonistakmi ale Wisła to najwieksze dziadostwo w tej lidze !

 12. To wszystko co napisałeś to absolutna prawda ,redaktor Ryszard Niemiec napisał haniebny artykuł , nie tylko ze względu na przekłamania których było w tym artykule ogromna ilość a przede wszyskim na opisywanie „półprawd” i dowolną interpretację faktów.W całości artykułu nawet nie silił się na obiektywizm a jedynie na zrównanie obu klubów porzez szkalowanie Cracovii i twierdzenie ( „wymysł chorej wyobraźni”) że nasz klub był głównym beneficjentem systemu komunistycznego,co jest nie tylko kłamstwem ale podłością. Nie czas i pora wymieniać ludzi i dryżyny Cracovii które komuna zniszczyła, bo większośc Pasiaków historię swojego klubu zna , ale takiem gnomowi trzeba zawsze dawać odpór, szczególnie gdy stosuje lasyczne SB-ckie metody.
  Pozdrawiam serdecznie

 13. Nigdy nie zejdę na psy…..

  wisła to milicyjny klubik, Cracovia krakowski, patriotyczny klub..

 14. Poniżej zamieszczam artykuł do którego dołączyłem swoją polemikę:

  http://sportowetempo.pl/glowna_sportowa_malopolska/artykul/24495_RYSZARD_NIEMIEC_o_latach_minionych_Ani_Wisla_nie_byla_segmentem_ZOMO_ani_Cracovia_nie_pozostawala_ofiara_systemu

  Prowokacja i fałszywy przekaz sięgnęły już zenitu! Zastanawiamy się wspólnie, dlaczego p. Niemiec tak kompromituje się dla dobra swojego ulubionego klubu?

  Panie Ryszardzie, wszyscy czytelnicy chcą prawdy, a nie obłudy!

  Pozdrawiam wszystkich gości przeglądających mojego bloga, Sportowa Cracovia.

Dodaj komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s